logo

Koncern Pfizer przewiduje, że na sprzedaży swojej szczepionki zarobi ok. 15 mld USD

Wtorek, 2 lutego 2021 (17:01)
Aktualizacja: Wtorek, 2 lutego 2021 (17:03)

Amerykański koncern Pfizer Inc. poinformował, że spodziewa się pozyskać ok. 15 mld USD, czyli około jednej czwartej całkowitego przychodu w tym roku, ze sprzedaży swojej szczepionki przeciwko COVID-19, którą opracował z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech.

Producent leków postara się dostarczyć 2 miliardy dawek szczepionki w 2021 r. Do 31 stycznia br. Pfizer dostarczył już 65 milionów dawek na całym świecie i 29 milionów dawek w Stanach Zjednoczonych.

Koncern przekazał, że do końca maja chce przekazać do USA 200 milionów dawek. Aby osiągnąć ten cel, będzie musiał dostarczać średnio ok. 10 milionów dawek tygodniowo, co stanowi ponad dwa razy tyle, ile firmy Pfizer i BioNTech dostarczały swego preparatu do USA do końca stycznia br. – wynika z obliczeń Agencji Reutera.

Jednak – jak zauważa agencja – w niektórych częściach Europy dostawy napotykały na opóźnienia z powodu zmian w procesach produkcyjnych. BioNTech poinformował w poniedziałek, że firmy są na dobrej drodze, aby dotrzymać harmonogramu dostaw dla Europy.

JG, PAP