logo

A1 bez umowy na budowę

Czwartek, 6 września 2012 (21:13)
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2012 (21:16)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od kontraktów na budowę A1 w woj. kujawsko-pomorskim.

- Chcemy rozpisać przetarg na wybór nowego wykonawcy najszybciej, jak to możliwe. Chodzi o to, by prace mogły na nowo ruszyć na wiosnę - wyjaśniła Urszula Nelken, rzecznik GDDKiA. Jako powód odstąpienia od umowy GDDKiA podaje to, że po upadłości spółek z grupy PBG, które należały do konsorcjów budujących A1, pozostali konsorcjanci nie byli w stanie dokończyć tej budowy.

Przedstawiciele Dyrekcji zapowiedzieli, iż zabezpieczy ona przed zimą teren budowy. Zamierza również dokończyć inwentaryzację częściowo zrealizowanych przez wykonawców prac na kujawsko-pomorskich odcinkach autostrady A1.

Jak poinformowała GDDKiA w komunikacie, zerwanie umowy oznacza, że przez najbliższe trzy lata żaden ze współkonsorcjantów budujących dotąd autostradę A1 w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie mógł startować w przetargach ogłaszanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowę fragmentu 65-kilometrowego odcinka A1 w województwie kujawsko-pomorskim z Czerniewic do Kowala podzielono na zadania, które miały realizować konsorcja tych samych firm: SRB Civil Engineering, PBG, Aprivia, Hydrobudowa Polska i John Sisk and Son. Na odcinku Czerniewice - Brzezie liderem konsorcjum było SRB Civil Engineering, a na odcinku Brzezie - Kowal - PBG.

IK, PAP