– Każde dziecko, które pojawia się w łonie matki, jest darem, który zmienia historię rodziny. Takie dziecko trzeba przyjąć, kochać i otoczyć troską. Zawsze! – powiedział Papież podczas audiencji dla uczestników watykańskiej konferencji „TAK dla życia! Zatroszczyć się o cenny dar życia w rodzinie”. Stanowczo odrzucił postawę dominującej dziś kultury odrzucenia, dla której niektóre dzieci ze względu na chorobę czy jakość swej egzystencji nie zasługują na życie i są skazane na śmierć.
– Papież Franciszek w mocnych słowach stanął po stronie nienarodzonych dzieci, rodzin, a zwłaszcza po stronie kobiet. Jego słowa o aborcji eugenicznej są szczególnie ważne dla Polaków, ponieważ większość dzieci zabijanych w naszym kraju z mocy prawa to te, u których podejrzewa się chorobę – mówi „Naszemu Dziennikowi” Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i psycholog.
Ojciec Święty potępił praktyki prowadzące do aborcji eugenicznej. – Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Dlatego należy z całą stanowczością odradzać stosowanie diagnozy prenatalnej w celach selekcyjnych, ponieważ jest to wyraz okrutnej mentalności eugenicznej, która odbiera rodzinom możliwość przyjęcia i kochania swego najsłabszego dziecka – zaakcentował.
– Zwłaszcza teraz, kiedy diagnostyka prenatalna przesunęła się na wcześniejszy okres ciąży, jest ona wykorzystywana do tego, by w razie zdobycia wiadomości o chorobie dziecka można było zaproponować matce aborcję – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Bogdan Chazan, ginekolog-położnik.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w sytuacji niepomyślnych wiadomości o stanie zdrowia dziecka matka potrzebuje pomocy, wsparcia duchowego, troski rodziny, ale i opieki lekarskiej, którą współczesna medycyna umożliwia.
Papież Franciszek zauważył, że dzięki postępowi medycyny bardzo wcześnie można dziś wykrywać choroby. Podkreślił, że dzięki temu od pierwszych chwil dla medycyny to dziecko w łonie matki jest pacjentem, którego można leczyć, a nie tylko diagnozować. Medycyna prenatalna przynosi niespodziewane rezultaty i wszyscy powinni mieć do niej dostęp. – Dlatego ważne jest, aby lekarze jasno mieli przed oczami nie tylko cel – wyleczenie, ale także świętość ludzkiego życia, którego ochrona stanowi ostateczny cel pracy lekarza – wskazał Ojciec Święty.
Jak stwierdza w rozmowie z nami prof. Bogdan Chazan, badania prenatalne nie są złe same w sobie, a ich ocena moralna zależy od tego, do czego mają być wykorzystywane ich wyniki. – Warto podkreślić, że jeśli kobieta przed skierowaniem na badania prenatalne wie, co zrobi po usłyszeniu informacji o chorobie dziecka, lekarz ma prawo odmówić skierowania na takie badania, motywując to klauzulą sumienia – wskazuje lekarz ginekolog-położnik.
Wsparcie dla matek
Franciszek zauważył, że w dominującej dziś kulturze brakuje wsparcia dla matek. Zaakcentował, że pomocy medycznej potrzebują nawet dzieci, które wydaje się, że niedługo po porodzie umrą. Zasługują na to jako ludzie, a rzetelna opieka nad nimi pomaga też rodzicom godnie przeżyć ewentualną żałobę. Papież zwrócił uwagę, że w dominującej dziś kulturze brakuje takiego podejścia. Lęk i wrogość wobec niepełnosprawności skłaniają do aborcji, którą traktuje się jako swoistą prewencję. – Zgładzenie ludzkiego życia nigdy nie jest rozwiązaniem problemu, podobnie jak nie jest nim korzystanie z usług płatnych morderców – przestrzegał przed uleganiem temu myśleniu.
– Pragnieniem kobiety, która dowiaduje się o tym, że została matką, jest pragnienie, by dziecko urodziło się zdrowe. Gdy dowiaduje się, że dziecko może być chore, od razu staje się bardzo wrażliwa na wszelkie rady i sugestie. Jej postawa w dużej mierze zależy od tego, jak do choroby dziecka ustosunkuje się mąż, rodzina, ale i lekarz – zauważa prof. Bogdan Chazan. – Lekarz pełni ważną i delikatną rolę, ponieważ może ukierunkować nie tylko myślenie kobiety, ale i jej uczuciowość. Jego słowa mogą stać się przyczyną, że kobieta zdaje sobie sprawę, jaka będzie sytuacja dziecka w kontekście relacji z rodzeństwem i bliskimi, jak ono jako chore będzie funkcjonować w rodzinie, jak się będzie uczyć i funkcjonować. Kobieta kieruje się pragnieniem, by to dziecko doznało jak najmniej cierpień. Od tego, jak to zostanie jej przedstawione, zależy jej postawa, a w dalszej perspektywie również decyzja o urodzeniu – mówi ginekolog-położnik, podkreślając wyjątkowo ważną rolę, jaką odgrywa wsparcie lekarza i najbliższych.
Ojciec Święty zaakcentował, że kiedy kobieta odkryje, że spodziewa się dziecka, natychmiast rodzi się w niej poczucie głębokiej tajemnicy. – Relacja prawdziwa i intensywna między dwiema istotami ludzkimi, które porozumiewają się między sobą od pierwszych chwil po poczęciu, aby pomóc we wzajemnej adaptacji, w miarę jak dziecko rośnie i rozwija się – podkreślił Franciszek.
– Może to wołanie Papieża zostanie w końcu zauważone także przez te środowiska, które atakują Kościół, lecz lubią się powoływać na wypowiedzi Papieża w innych sprawach? – pyta retorycznie Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.