logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Nasze okno na świat

Piątek, 16 sierpnia 2019 (22:29)

ROZMOWA z Urszulą Omylińską z Bielska-Białej, prenumeratorką „Naszego Dziennika”

 

Dlaczego zdecydowała się Pani na prenumeratę „Naszego Dziennika”?

– Jest to nasza codzienna strawa i podstawowe źródło informacji. Prenumerujemy z mężem „Nasz Dziennik” od bardzo dawna. Jeśli mnie pamięć nie myli, to zaczęliśmy już w ubiegłym wieku. Dzięki temu mamy codziennie gazetę w domu i przez cały dzień włączone Radio Maryja.

Od czego zaczynają Państwo lekturę?

– Mamy ulubione działy. Mąż czyta inaczej niż ja. Ja czytam najpierw stronę Czytelników, potem artykuły o zdrowiu. Zawsze dowiaduję się czegoś o najnowszych sposobach leczenia lub zapobiegania chorobom. Chętnie sięgam po przepisy siostry Teresy. Ciekawi mnie też interpretacja najnowszych wydarzeń politycznych i gospodarczych w naszym kraju. Prenumerujemy również „Szlachetne Zdrowie” – od pierwszego numeru.

Jako wolontariusze współpracują Państwo z lokalnym portalem Gwiazdka Cieszyńska. Od dawna?

– Jesteśmy współpracownikami Gwiazdki Cieszyńskiej, od kiedy została reaktywowana w 2014 roku. Jest to portal nawiązujący tytułem do wydawanej przedwojennej gazety prowadzonej m.in. przez ks. Józefa Londzina. Obecnie portal jest pod opieką Stowarzyszenia Dziedzictwa św. Jana Sarkandra kierowanego przez ks. bp. Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.

Skąd w Państwu tyle energii?

– Jesteśmy na emeryturze, a poza tym zawsze byliśmy aktywni. Mamy dużo czasu. Uczestniczymy w różnych wydarzeniach społeczno-religijnych w naszej diecezji i szkoda, żebyśmy tego nie przekazywali innym. Poza tym robimy to na zasadzie wolontariatu.

Co ciekawego dzieje się w Państwa przestrzeni lokalnej?

– W tej chwili mamy „Ewangelizację w Beskidach 2019”.

Na czym ona polega?

– Przez wszystkie wakacyjne soboty udajemy się na najbliższe beskidzkie szczyty górskie. Jak co roku spotkania organizują franciszkanie z Rychwałdu wraz z lokalnymi wspólnotami. Na górze o godz. 12.00 zawsze celebrowana jest Eucharystia.

Jakie jest zainteresowanie tym wydarzeniem?

– Bardzo duże. Jest to już siódma edycja. Przyjeżdżają goście z całej Polski. Potem to opisujemy i cieszymy się, że spotykamy się w tak dużej grupie. Tegoroczna ewangelizacja odbywa się pod hasłem „Droga Łaski”, a całemu wydarzeniu przyświeca biblijne motto: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg”. Umawiamy się z przyjaciółmi i wyruszamy w drogę. Na poszczególne szczyty wchodzą całe rodziny, ludzie starsi, młodzież i dzieci. Pierwsze spotkanie ewangelizacyjne w 2019 roku odbyło się na Hali Miziowej pod Pilskiem. Kolejna góra do zdobycia to Bendoszka Wielka w Beskidzie Żywieckim.

Dziękuję za rozmowę. 

Jacek Sądej

Nasz Dziennik