logo
logo
 

Piotr Bączek, publicysta, były członek Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI

SKW podąża drogą WSI

Poniedziałek, 20 maja 2013 (17:29)

Jestem zdumiony i zaskoczony informacją o tym, że prezydent Rosji Władimir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB), by zawarła porozumienie o współpracy w sferze kontrwywiadu wojskowego ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego RP.

Jest to wręcz porażające. SKW zachowuje się jak WSI (Wojskowa Służba Informacyjna). W sytuacji nawiązania takiego porozumienia będziemy mieli niejako powrót do sfery współpracy pomiędzy WSI, a GRU (rosyjskim Głównym Zarządem Wywiadowczym) jaką mieliśmy w latach dziewięćdziesiątych. Można zaryzykować stwierdzenie, że będzie to powrót do sytuacji sprzed 1990 roku. Wówczas istniały takie uregulowania dotyczące współpracy pomiędzy tymi służbami. Współczuję koleżankom i kolegom, którzy pracują w SKW w takiej sytuacji.

Jeżeli dojdzie do zawarcia takiego porozumienia, to będziemy mieli do czynienia z niebywałym skandalem i zasadniczej zmiany pracy tej służby.

Inna – równie skandaliczna – kwestia to fakt, że informację tą ujawnił prezydent Władimir Putin, a nie strona polska. Jak widać to strona rosyjska decyduje o tym jaka informacja i kiedy zostaje upubliczniona. Pytanie brzmi dlaczego ani Ministerstwo Obrony Narodowej, ani władze SKW nie poruszyły takiej ewentualności wcześniej. Mają czego się wstydzić i bać krytyki ze strony polskiego społeczeństwa o zawarciu takiej umowy.

Dochodzi do sytuacji, kiedy są wielkie zaniedbania, zaniechania, błędy, a być może i przestępstwa jeśli chodzi o wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej także ze strony SKW. Biorąc to wszystko pod uwagę to niewyobrażalne jest podjęcie porozumienia między SKW a FSB.

Nasze służby miały możliwości działania po 10 kwietnia 2010 roku. I ujawnione dotychczas informacje wskazują, że SKW nie zdobyło żadnych danych. Prokuratura w dalszym ciągu musi zmieniać początkowe ustalenia. Wielkie znaki zapytania pojawiają się przy działalności rządowej komisji Jerzego Millera, a nawet akredytowanego przedstawiciela Polski przy mieszanej rosyjskiej komisji cywilno-wojskowej – Edmunda Klicha. W czasie jego współpracy z MAK-iem pojawiały się informacje, że ma on „być sprawdzany”. Przypomnę, że nagrywał on swoje spotkania z wysokimi przedstawicielami polskiego rządu, w tym z ministrem Bohdanem Klichem. I w takiej sytuacji SKW być może podejmie współpracę z FSB. To jest wręcz nieprawdopodobne.

Wszystkie państwa europejskiej informowały o wzmożonej działalności służb rosyjskich na terenie Europy, ale nie tylko, bo również w Stanach Zjednoczonych. Pamiętamy głośny skandal wywiadowczy z Anną Chapman w roli głównej, kiedy w 2010 roku została ona wydalona z USA. Tymczasem Polska może rozpocząć współpracę z rosyjskimi służbami. Otwieramy się na Rosję jakby nie było już żadnych barier i instytucji chroniących nasze bezpieczeństwo, potencjał wojskowy i nasze informacje. Nawet w sytuacjach, układach partnerskich pomiędzy państwami sojuszniczymi, istnieją pewne obostrzenia. Takie porozumienia są zawierane po długich konsultacjach, rozmowach i uzgodnieniach czego takie umowy mają dotyczyć.

Dzisiejszy komunikat świadczy o tym, że takie rozmowy musiały już być prowadzone. Zostały one ukryte nie tylko przed opinią publiczną, ale także przed opozycją parlamentarną.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie RP Bronisławie Komorowskim zapowiadało poszerzenie współpracy w sprawie bezpieczeństwa. Plan BBN gen. Stanisława Kozieja o włączeniu Rosji w układ, który miałby decydować o bezpieczeństwie Polski jest właśnie realizowany. To jest jeden wielki skandal.

Mam nadzieję, że do podpisania takiego porozumienia nie dojdzie. Jeżeli SKW wejdzie w takie porozumienie to z góry będzie ono asymetryczne. Funkcję wiodącą, z naturalnych przyczyn, obejmie FSB, które jest większą służbą. Ponadto to służba kraju o wiele większego, mocarstwa regionalnego. Co najważniejsze FSB jest służbą państwa, które próbuje odbudować swoją potęgę w regionie.

Raz jeszcze podkreślę, SKW w ten sposób wchodzi w rolę dawnego WSI.

Not. IK

Piotr Bączek, publicysta, były członek Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI

Aktualizacja: Wtorek, 21 maja 2013 (14:25)

NaszDziennik.pl