logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Zmarła Marianna Popiełuszko

Wtorek, 19 listopada 2013 (11:49)

Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Marianna Popiełuszko zmarła dziś w Szpitalu Miejskim w Białymstoku.

W ostatnich dniach rodzina oraz bliscy zaapelowali o modlitwę w intencji zdrowia mamy ks. Jerzego, ponieważ z zapaleniem płuc została przywieziona do bialostockiego szpitala.

Pani Marianna Popiełuszko z domu Gniedziejko miała 93 lata. Jednak z dowodu osobistego i informacji PESEL wynika, iż urodziła się ponad wiek temu.

Mama bł. ks. Jerzego urodziła się w miejscowości Grodzisko na Podlasiu. W czasie wojny, w 1942 r., poślubiła Władysława Popiełuszkę, wspólnie przeżyli w zgodnym, szczęśliwym małżeństwie 60 lat.

Pani Marianna Popiełuszko prowadziła dom i 17-hektarowe gospodarstwo we wsi Okopy. Ale w centrum codziennych wydarzeń na wsi zawsze był i jest Bóg. Tego też uczyła swoje dzieci: Teresę, Józefa, Alfonsa (Jerzego – imię to przyjął w seminarium), Jadwigę i Stanisława.

Mama błogosławionego kapłana męczennika przez całe swoje życie oddana była Panu Bogu. Zawsze skromna, uczynna i mądra. Z pokorą i ufnością zgadzała się z Bożą wolą, mając świadomość, że On wie, co jest dla człowieka najlepsze i najważniejsze.

Wielokrotnie podkreślała, że siłę do życia czerpie od Pana Boga i z modlitwy. Nigdy nie rozstawała się ze swoim różańcem.

Pani Marianna Popiełuszko zawsze zatroskana była o losy Kościoła i Ojczyzny. W 2006 prezydent Lech Kaczyński, odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki była także wierną słuchaczką Radia Maryja i wielokrotnie odwiedzała siedzibę rozgłośni. Ostatni raz gościła w niej 7 czerwca br. Wówczas wraz z rodziną i ze słuchaczami Radia Maryja odmówiła Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pani Marianna Popiełuszko w czerwcu br. otrzymała także tytuł honorowej obywatelki województwa kujawsko-pomorskiego.

Pani Marianna Popiełuszko została Człowiekiem Roku 2011 Tygodnika Solidarność. W 2012 roku Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał jej tytuł Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”.

Pogrzeb mamy bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 23 listopada br., w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11.00.

W związku ze śmiercią pani Marianny Popiełuszko przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda ogłosił żałobę w Związku do dnia jej pogrzebu.

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 19 listopada 2013 (18:34)

NaszDziennik.pl