logo
logo

Uczniowie warszawskiego Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Sejmie. Zdjęcie: arch./ Inne

Otwarte serce na problemy liceum polonijnego

Wtorek, 18 sierpnia 2015 (01:14)

Dzięki wsparciu społeczeństwa młodzież z Kresów i ze Wschodu będzie mogła rozpocząć nowy rok szkolny i kontynuować edukację w Liceum Polonijnym Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Jak informowaliśmy, Liceum Polonijne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym wiedzę mają szansę zdobywać dzieci z polskich rodzin, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanu czy Uzbekistanu, z powodu zmian w finansowaniu przez państwo tego typu instytucji stanęło przed widmem bankructwa.

Szkole, która jest zmuszona wynajmować na komercyjnych warunkach budynek i bursę dla swoich uczniów, a ich wyżywienie zlecać firmie cateringowej, zwyczajnie zabrakło pieniędzy na bieżące funkcjonowanie. Długi z tytułu zaległych faktur, m.in. za wyżywienie uczniów z polskich rodzin ze Wschodu, przekroczyły 91 tysięcy złotych tymczasem sierpniowy termin ich uregulowania zbliżał się nieubłaganie. Brak pieniędzy mógł doprowadzić do zamknięcia liceum polonijnego, a tym samym zamknięcia drogi młodym Polakom do swojej Ojczyzny.

Dlatego placówka zorganizowała akcję pomocy #TakaSytuacja, zwracając się za pośrednictwem Radia Maryja i „Naszego Dziennika” o wsparcie młodzieży polonijnej kwotą 36,75 złotych, co stanowi równowartość pięciu posiłków dla jednego ucznia.

Jak powiedział NaszemuDziennikowi.pl Sebastian Kęciek, koordynator akcji #TakaSytuacja, skala zainteresowania społeczeństwa problemami szkoły oraz tempo udzielonej pomocy przeszły najśmielsze oczekiwania.

– Po materiale, jaki ukazał się na portalu NaszDziennik.pl, otrzymaliśmy wiele telefonów i deklaracje konkretnej pomocy. Rekordzista przekazał darowiznę w kwocie 10 tysięcy złotych. W dwa tygodnie udało się zebrać potrzebną kwotę. Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc, jaka do nas dotarła. Można powiedzieć, że Radio Maryja i „Nasz Dziennik” to dwa filary, które nas nie zawiodły. Tak jak niedawno za pośrednictwem tych mediów zwracaliśmy się o pomoc, tak dzisiaj pragniemy za ich pośrednictwem wszystkim darczyńcom bardzo podziękować. Dziękujemy – powiedział Sebastian Kęciek.

Inicjatywę powrotu młodych Polaków do kraju swoich przodków można w dalszym ciągu wspierać przez stronę www.takasytuacja.info.

Liceum Polonijne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie zgromadziło na swoim koncie 117 638 złotych, a dodatkowe środki zostaną przekazane na doposażenie bursy w niezbędne łóżka, materace i kołdry.

W Liceum Polonijnym Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie wiedzę zdobywa ponad 100 uczniów. Placówka, która jest dziełem charytatywnym Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, od 13 lat kształci młodych Polaków z Kresów, nie pobierając od nich czesnego, chociażby dlatego, że ich rodzin zwyczajnie na to nie stać. Na przestrzeni lat szkołę ukończyło ponad 350 uczniów ze Wschodu. Wysoki poziom nauczania sprawia, że absolwenci podejmują studia w całej Polsce, a po ich ukończeniu nad Wisłą zakładają rodziny, wiążąc się na stałe z Ojczyzną przodków.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl