logo

Zakończył się Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Sobota, 27 września 2014 (21:54)

5127 osób wzięło udział w sobotę w 15. Jubileuszowym Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym – poinformował rzecznik rajdu Łukasz Zarzycki. Od lat jest to jedna z największych imprez turystyki pieszej w Polsce.

– To mniej niż w ubiegłym roku, ale sądzimy, że ludzi przestraszyła pogoda, która nad ranem nie zachęcała do wyjścia na szlak – ocenił Zarzycki. Dodał, że mimo to z frekwencji można się cieszyć, a rajd nadal utrzymuje się w gronie najważniejszych wydarzeń turystyki pieszej w naszym kraju. W rekordowej, ubiegłorocznej edycji wzięło udział 5677 osób.

Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z 15 tras o różnym poziomie trudności. Jak powiedziała komandor rajdu Martyna Sutowicz, najdłuższy czterdziestokilometrowy szlak z Kielc na Święty Krzyż przemierzyło 28 śmiałków. Dużą popularnością cieszyły się kilkukilometrowe odcinki dla mniej zaawansowanych piechurów, w tym dwukilometrowy szlak rodzinny.

Zarzycki podkreślił, że oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. Jego punktem kulminacyjnym jest Msza św. koncelebrowana przez biskupów trzech diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. To właśnie w pobliżu Świętego Krzyża zbiegają się granice tych trzech kościelnych jednostek administracyjnych.

Jak co roku na Świętym Krzyżu odbyła się uroczystość wręczenia odznak dla osób, które udokumentowały zdobycie najwyższych szczytów 28 pasm Gór Świętokrzyskich. W tym roku odebrało je 11 turystów.

IK, PAP