logo

W Doniecku zdewastowano samochody OBWE

Sobota, 25 lipca 2015 (08:16)
Aktualizacja: Sobota, 25 lipca 2015 (10:28)

W Doniecku na wschodniej Ukrainie zdewastowano w piątek około 30 samochodów należących do misji OBWE.

Według wiceszefa misji Alexandra Huga, policja nie podjęła żadnych działań, aby wykryć sprawców. Donieck znajduje się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

Rosyjska telewizja poinformowała, że pojazdy należące do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i kilku innych organizacji spryskano farbami w aerozolu lub uszkodzono w inny sposób. Pojazdy czasowo nie nadają się do użytku. 

Tych aktów wandalizmu dokonano podczas kolejnego protestu przeciwko działaniom misji OBWE na wschodniej Ukrainie, który odbył się przed hotelem, w którym zatrzymali się obserwatorzy OBWE. 

Hug określił dewastację pojazdów jako „akt przemocy niemożliwy do zaakceptowania” i wezwał władze do wszczęcia dochodzenia. Wcześniej zapowiedział, że w obecnej sytuacji misja musi ograniczyć swoje działania. 

Zadaniem misji jest monitorowanie wdrażania porozumień pokojowych z Mińska między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Obserwatorzy OBWE są traktowani przez separatystów niechętnie, a nawet wrogo.

RP, PAP