logo

Prezydent w Krzeszowie

Wtorek, 13 marca 2018 (20:19)

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się wczoraj z mieszkańcami Kamiennej Góry. Prezydent udał się również do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w pobliskim Krzeszowie.

W swoim wystąpieniu na kamiennogórskim rynku podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem złożonej wcześniej wizyty w krzeszowskim opactwie. – Macie tutaj  niesłychaną, wspaniałą perłę europejskiego baroku. Coś, co rzeczywiście jest tak wspaniałym dziełem architektury sakralnej, że powala na kolana każdego, nawet tego, kto kompletnie się na tym nie zna, bowiem urok tego miejsca jest niesamowity – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Kanclerz legnickiej kurii biskupiej ks. prałat dr Józef Lisowski, który ma wielkie zasługi w restauracji krzeszowskiego opactwa, powiedział „Naszemu Dziennikowi”, że po spotkaniu z panem prezydentem czuje przede wszystkim takie bardzo głębokie wzruszenie. Co więcej, „ogromną wiarę w to wszystko, co się tutaj udało zrobić i będzie jeszcze realizowane, było i jest warte pracy, zabiegów, wysiłków”. – Powiem więcej, patrząc na rozmodloną twarz pana prezydenta, obserwując, jak klęczał i modlił się przed ikoną Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Łaskawej, mam świadomość, że to Jego spotkanie, to nie tylko zwiedzanie, ale oddanie się Tej, która jest Patronką Dolnego Śląska i której tak dużo wszyscy zawdzięczamy – stwierdził ks. prałat J. Lisowski.

31 sierpnia ub. roku w czasie obchodów rocznicy zbrodni lubińskiej kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prałat Marian Kopko otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W momencie wręczania odznaczenia ksiądz prałat zaprosił pana prezydenta do nawiedzenia królującej w Krzeszowie Matki Bożej Łaskawej. – Ogromnie się cieszę, że moje zaproszenie zostało właśnie zrealizowane. Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci nie tylko mojej, ale  wszystkich moich współpracowników, bo z każdym z nas  prezydent nie tylko się przywitał, ale i rozmawiał – podkreślił w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” ks. prałat Kopko. Dodał, że przekazał panu prezydentowi replikę Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej, a ten z kolei podarował opactwu ryngraf z Matką Bożą Królową Polski oraz dyplom i zgodę na objęcie swoim honorowym  patronatem organizowanego w Krzeszowie już po raz 25. na początku maja br. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

Marek Zygmunt