logo

O suwerenność trzeba się niezmiennie troszczyć

Niedziela, 8 kwietnia 2018 (20:12)

Już po raz trzynasty na stadionie sportowym w Wałbrzychu odbyły się w minioną sobotę uroczystości  sprawowane dla uczczenia kolejnej rocznicy odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II.

Witając wszystkich uczestników Mszy św., ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec wyraził radość z faktu, że w Wałbrzychu kontynuowana jest ta jedyna w Polsce tradycja modlitewnych spotkań z racji kolejnej rocznicy odejścia do wieczności św. Jana Pawła II.

– Tegoroczne uroczystości zbiegają się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy tej okazji uświadamiamy sobie, że suwerenność, choć odzyskana, to jednak jest tak wielką wartością, że należy się o nią niezmiennie troszczyć. – Dla Polaków wyjątkowym przewodnikiem po drogach wolności był i nadal jest św. Jan Paweł II. Prowadzony przez Ducha Świętego przez cały swój pontyfikat, a zwłaszcza poprzez pielgrzymki do Ojczyzny, pouczał i przestrzegał nas przed pułapką wolności pozbawionej fundamentu wartości wynikających z Dekalogu i orędzia Ewangelii – podkreślił ks. bp Ignacy Dec.

W homilii ks. abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał, że św. Jan Paweł II nieustannie w swoim nauczaniu, homiliach mówił o znaczeniu wolności. Zdaniem kaznodziei, te słowa są ciągle aktualne. A przecież Jan Paweł II nie ograniczał nimi wolności, tylko przypominał, że może być ona również niepokojąca. – Nikt z nas nie wątpi, że Ojciec Święty był taką duszą podtrzymującą naszą Ojczyznę, naszą wolność. Polsko, w św. Faustynie, w św. Janie Pawle II i szeregach innych świętych otrzymaliśmy wielki dar, aby budować swoją prawdziwą wolność i niepodległość, których fundamentem jest Bóg, umiej być wdzięczna, a On Cię wywyższy – apelował, kończąc homilię ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Wałbrzyskie uroczystości zakończył Apel Jasnogórski oraz  modlitewne czuwanie o 21.37, w godzinie odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II poprowadzone przez biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej ks. bp. Adama Bałabucha.

Marek Zygmunt, Wałbrzych