logo

„Tygrysie” eskadry spotkają się w Poznaniu

Niedziela, 15 kwietnia 2018 (18:43)

Samoloty i śmigłowce z całego świata, z kilkunastu eskadr, które mają w swoim znaku wizerunek tygrysa, przylecą w maju do Poznania na ćwiczenia NATO Tiger Meet. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu; w Polsce organizowane jest po raz pierwszy.

W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach, gdzie odbędą się ćwiczenia, tygrysa w swoim godle ma 6. Eskadra Lotnicza – tegoroczny gospodarz NATO Tiger Meet.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu kpt. Grzegorz Jasianek, impreza odbywać się będzie między 14 a 25 maja, ale przyloty pierwszych maszyn spodziewane są już 11 maja.

Do Poznania przybędą F-16, eurofightery, gripeny i śmigłowce z kilkunastu krajów, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Turcji, Włoch, USA i Holandii. W celu zabezpieczenia działań powietrznych do Polski przyleci też samolot lotniczego systemu ostrzegania i kontroli AWACS.

– NATO Tiger Meet gościmy w Polsce po raz pierwszy. Spodziewamy się ok. 70 statków powietrznych i ok. 150-200 uczestników – pilotów i obsługi. To są spotkania służące nie tylko integracji środowisk lotniczych różnych krajów, ale i rozwojowi współdziałania. W trakcie ćwiczeń piloci doskonalą swoje umiejętności w powietrzu, wykonując szereg wspólnych misji lotniczych – wyjaśnił kpt. Jasianek.

Rzecznik podkreślił, że NATO Tiger Meet odbywa się w Polsce w szczególnym momencie – w roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz u progu świętowania 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Wyjaśnił, że impreza odbywa się według wytycznych NATO Tiger Association, więc kolejne organizowane w poszczególnych krajach spotkania mają dość zbliżony program.

Podczas ćwiczeń zaplanowany jest m.in. tzw. VIP Day, w trakcie którego do Poznania przybyć mają przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Poza dniem dla mediów przewidziany jest też specjalny dzień dla tzw. spotterów; starty i lądowania statków powietrznych śledzić będzie wówczas z aparatami fotograficznymi ok. 3 tys. osób z całego świata.

Z myślą o szerokiej publiczności zaplanowano udział części maszyn w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Poznań Air Show, które odbędą się 19 i 20 maja na poznańskim lotnisku Ławica.

Historia NATO Tiger Meet sięga 1961 roku, kiedy to 79. Dywizjon Myśliwski Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie zaprosił do odbycia wspólnych ćwiczeń jednostki z Wielkiej Brytanii i Francji. Każda z uczestniczących w ćwiczeniach formacji miała w swoim logo symbol tygrysa. W tym samym roku powołano Stowarzyszenie Tygrysich Eskadr (NATO Tiger Association).

RP, PAP

Aktualizacja 15 kwietnia 2018 (20:17)