logo

Szansa na powstanie Gazociągu Bałtyckiego

Niedziela, 15 kwietnia 2018 (19:41)

Jest duża szansa, że powstanie Gazociąg Bałtycki – powiedział w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Mamy wolę działania, mamy środki i chcemy doprowadzić do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu – zadeklarował szef rządu.

Premier pytany o powstanie Gazociągu Bałtyckiego zaznaczył, że obecnie trwa proces negocjacji. – Bardzo niełatwych negocjacji z partnerami, z Norwegią i Danią głównie, też ze Szwecją – powiedział. Jak dodał, przede wszystkim od tych trzech państw zależy przebieg gazociągu.

Szef rządu podkreślił, że istnieje duża szansa na powstanie tego gazociągu. – Nie mogę tego powiedzieć jeszcze na 100 proc. oczywiście, bo to jeszcze jest kwestia podpisów naszych partnerów – zastrzegł.

Jednocześnie zapewnił, że rząd chce „rzeczywiście doprowadzić do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu”. – Mamy wolę działania, mamy środki na to przeznaczone – mówił premier.

Wyjaśnił, że „pozycja monopolistyczna Gazpromu i możliwość dyktatu cenowego będzie bliska zeru – w momencie, jak ta inwestycja powstanie”. – Dzięki temu gazociągowi, który ma szansę powstać w najbliższych paru latach, dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu, my to uzależnienie nie tylko zmniejszamy, ale mamy ogromną szansę zredukować je niemal do zera – podkreślił premier.

Baltic Pipe (Gazociąg Bałtycki) to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześc., która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE.

RP, PAP

Aktualizacja 15 kwietnia 2018 (19:54)