logo

USA szykują nowe sankcje wobec Rosji

Niedziela, 15 kwietnia 2018 (20:17)

Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej za wspieranie Syrii – wynika z informacji przekazanych przez ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

W programie „Face the Nation” telewizji CBS Haley powiedziała, że sankcje zostaną ogłoszone w poniedziałek przez ministra finansów Stevena Mnuchina. – Dotkną bezpośrednio wszystkie rodzaje firm, które miały do czynienia ze sprzętem powiązanym z Asadem i użyciem broni chemicznej – podkreśliła.

Haley powiedziała również, że Syria jak dotąd odmawia udziału w wielostronnych negocjacjach w ramach prowadzonego przez ONZ procesu pokojowego. To Rosja powinna „przyprowadzić Syrię do stołu rozmów” – dodała.

Zaznaczyła przy tym, że władze syryjskie „nie są godne” zaproszenia do bezpośrednich rozmów z USA. – Nie będziemy prowadzić rozmów jeden na jeden z Asadem – powiedziała amerykańska ambasador.

Wcześniej w wywiadzie dla telewizji Fox News Haley poinformowała, że USA nie wycofają swoich wojsk z terytorium Syrii, dopóki nie zostaną osiągnięte założone cele: zapewnienie, że broń chemiczna nie będzie wykorzystana w sposób zagrażający interesom USA, pokonanie Państwa Islamskiego oraz stworzenie możliwości obserwowania działań Iranu.

RP, PAP