logo

NFZ i ZUS podpisały porozumienie ws. rehabilitacji

Wtorek, 17 lipca 2018 (20:36)

Zapewnienie jak najszybszego powrotu do zdrowia w szczególności osób wykonujących pracę zarobkową oraz promocja profilaktyki zdrowotnej – zakłada m.in. podpisane we wtorek porozumienie między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Porozumienie podpisali szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Jacyna zwrócił uwagę, że NFZ i ZUS zamierzają wspólnie działać m.in. w takich obszarach jak rehabilitacja i lecznictwo sanatoryjne. „Chcemy przywrócić do pełni sił w możliwie krótkim czasie m.in. osoby po zawałach serca. To ważne, by w jak najkrótszym czasie od hospitalizacji przeszły one cały proces rehabilitacji. Korzysta na tym sam pacjent, ale i cały system, zarówno od strony Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – stwierdził.

Z kolei prof. Uścińska podkreśliła, że ZUS i NFZ są skazani na współpracę dla dobra klientów. „I ZUS, i NFZ są odpowiedzialne za stosowanie prawa i to stosowanie prawa musi być jak najbardziej profesjonalne. Przy okazji jednak musimy systematycznie budować świadomość społeczną na temat praw i obowiązków wynikających z prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego” – powiedziała.

Zgodnie z porozumieniem, na potrzeby upowszechniania wiedzy w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego NFZ będzie mógł m.in. wykorzystywać placówki ZUS. Ponadto obie instytucje zadeklarowały, że będą prowadzić wspólne działania na rzecz szybszego powrotu do pracy osób po długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Porozumienie pozwala na wymianę informacji między Zakładem a Funduszem. Ma to pozwolić na szybkie rozpoczęcie procesu rehabilitacji, którą oferuje Zakład i tym samym szybszy powrót do pełnej sprawności.

RP, PAP