logo

Unia wygrała z Rosją przed WTO

Piątek, 10 sierpnia 2018 (19:31)

UE wygrała z Rosją przed WTO w większości kwestii spornych dotyczących trzeciego pakietu energetycznego oraz rynku energii, m.in. gazu. Orzeczenie WTO opublikowano w piątek.

Rosja rozpoczęła spór w 2014 r., twierdząc, że unijny „trzeci pakiet energetyczny” godzi w Gazpromu, bo wymaga od niego „rozdziału” aktywów przesyłu gazu oraz aktywów produkcji i dostaw tego surowca.

Światowa Organizacja Handlu nie podzieliła jednak tego stanowiska.

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła w piątek decyzję WTO. Jak podkreśliła Komisja Europejska w wydanym oświadczeniu, WTO odrzuciła większość zarzutów Rosji „co do rzekomej niezgodności środków polityki energetycznej UE z zasadami handlu wielostronnego”.

KE wskazała w nim również, że WTO nie znalazła podstaw do stwierdzenia, że UE poprzez regulacje trzeciego pakietu energetycznego dyskryminuje rosyjski rynek gazu ziemnego. Komisja podkreśliła też, że WTO orzekła na korzyść UE w kwestii wymogu rozdzielenia sektora dostaw i wytwarzania energii od sektora przesyłu.

„Orzeczenie to jest istotne i korzystne dla UE, ponieważ zapewnia utrzymanie podstawowych elementów trzeciego pakietu energetycznego” – wskazała Komisja Europejska.

Jak informuje Reuters, każda ze stron może odwołać się od decyzji WTO w ciągu 60 dni. 

RP, PAP

Aktualizacja 10 sierpnia 2018 (21:07)