logo

PiS przeciwko propozycji Junckera

Środa, 12 września 2018 (11:13)

Europoseł Ryszard Legutko (PiS), przemawiając w imieniu grupy EKR w PE w Strasburgu, skrytykował propozycję szefa KE Jean-Claude'a Junckera, by większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie, podejmowane były w UE decyzje w większej liczbie spraw niż obecnie.

Juncker w środę rano przedstawił orędzie o stanie Unii Europejskiej. Wśród wielu poruszonych kwestii znalazła się zapowiedź propozycji, by decyzje UE w sprawie polityki zagranicznej były podejmowane większością kwalifikowaną, a nie – tak jak teraz – jednomyślnie.

„Skierujemy wnioski pozwalające nam głosować większościowo w sprawach dotyczących polityki zagranicznej” – oświadczył Juncker. Jak zaznaczył, pozwala na to traktat lizboński. „Nadszedł czas, by wykorzystać tę klauzulę” – powiedział.

W imieniu grupy EKR głos w debacie po wystąpieniu Junckera zabrał europoseł Legutko. „Powiedział pan, że chce pan głosowania większością kwalifikowaną w większej liczbie obszarów. [...] To tak naprawdę jest przepis na jeszcze więcej problemów. To doprowadzi do tego, że wzmocnimy system, w którym niektórzy są ważniejsi. Jeśli chce pan większych kłopotów, to bardzo proszę. Niech pan idzie w tym kierunku” – powiedział europoseł, zwracając się do Junckera.

Legutko zaznaczył też, że nigdy nie było takiego momentu w historii integracji europejskiej, by Europa była podzielona bardziej niż obecnie. „Nie ma już jedności. [...] Do niedawna integracja szła tylko w jednym kierunku, a teraz idzie w dwóch kierunkach. Zwiększa się liczba osób głęboko niezadowolonych z projektu europejskiego” – zaznaczył. Dodał, że KE jest za ten stan odpowiedzialna politycznie.

RP, PAP

Aktualizacja 12 września 2018 (11:18)