logo

Premier Morawiecki na spotkaniu V4 w Salzburgu

Środa, 19 września 2018 (19:40)
Aktualizacja: Środa, 19 września 2018 (20:29)

Premier Mateusz Morawiecki wziął dzisiaj w Salzburgu udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się przed nieformalnym spotkaniem unijnych liderów. Jutro natomiast premier weźmie udział w nieformalnym szczycie UE.

Na zaproszenie Sebastiana Kurza, kanclerza mającej przewodnictwo w Radzie UE Austrii, Mateusz Morawiecki, wraz z unijnymi przywódcami, weźmie udział w kolacji wydawanej przez szefa austriackiego rządu oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Przed kolacją Mateusz Morawiecki spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji i Czech – Viktorem Orbánem, Peterem Pellegrinim i Andrejem Babiszem.

Spotkanie liderów krajów UE ma być z kolei okazją do rozmowy m.in. na temat brexitu. W czasie kolacji szefowa brytyjskiego rządu Theresa May ma przekazać pozostałym przywódcom unijnym informacje o stanie przygotowań po stronie brytyjskiej. Później, w czwartek, już w gronie 27 państw, szefowie państw i rządów będą rozmawiać o tym, w jakim punkcie są rokowania z głównym negocjatorem Michelem Barnierem.

Czwartkowy nieformalny szczyt ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Według źródeł UE, nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie planowanych centrów do wysadzania uratowanych na morzu, które miały powstać poza Unią Europejską.

RP, PAP