logo

E-dowód do konsultacji

Piątek, 21 września 2018 (15:57)
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2018 (16:02)

MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych rozporządzenie w sprawie wzoru graficznego nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną – poinformował w piątek wydział prasowy resortu.

Resort w przesłanym komunikacie poinformował PAP, że na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza, a także numer dowodu osobistego, termin jego ważności i numer CAN. Ten ostatni – jak wskazano w komunikacie – zapewnia nawiązanie za pośrednictwem czytnika kart bezpiecznego połączenia między warstwą elektroniczną dowodu a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym.

Rewers dokumentu będzie zawierał z kolei numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza oraz imiona jego rodziców. Znajdzie się tam również data wydania, organ wydający i numer e-dowodu.

„Rozporządzenie jest ściśle związane z nowelizowaną ustawą o dowodach osobistych. Przepisy ustawy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód usprawni też komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online” – wskazano w komunikacie.

Resort poinformował ponadto, że zmiana rozmieszczenia „pól stałych w warstwie graficznej ma na celu dostosowanie dokumentu do norm określonych w dokumencie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) nr 9303”.

Zalecenia ICAO – jak zaznaczono – określają m.in. zasady rozmieszczenia na dokumentach danych osobowych i danych dokumentu.

„Co istotne, obecnie trwają prace nad unijnym rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli UE – ustala ono, że dokumenty będą musiały być zgodne właśnie z zaleceniami ICAO. Oznacza to, że polskie dowody osobiste będą w tym zakresie dostosowane do przyszłego prawa unijnego” – podkreśliło MSWiA.

Rozporządzenie wprowadza również zmiany dotyczące dowodów osobistych wydawanych dzieciom. Według tej propozycji dzieci do piątego roku życia na zdjęciach w dowodzie „będą mogły mieć zamknięte oczy, inny niż naturalny wyraz twarzy i otwarte usta”. Dowód dzieci będzie mógł odebrać każdy z rodziców. Obecnie może zrobić to tylko ten, który wnioskował o wydanie dokumentu.

„Projekt rozporządzenia wprowadza też zmiany w formularzach wniosku o dowód, a także reguluje techniczne kwestie dostarczania kodu odblokowującego certyfikat identyfikacji lub certyfikat podpisu osobistego. Ponadto dostosowuje do nowych regulacji ustawowych przepisy dotyczące zgłaszania utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego” – poinformowano.

MSWiA zapewniło, że nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku, oraz że nie będzie obowiązku wymiany dotychczasowych dokumentów, które zachowają ważność do upływu terminów ich ważności.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu wejdzie w życie w marcu 2019 r. wraz z nowelizowaną ustawą o dowodach osobistych.

RP, PAP