logo

Belgia zamyka przestrzeń powietrzną

Wtorek, 12 lutego 2019 (20:20)

Z powodu strajku powszechnego Belgia zamyka na dobę swoją przestrzeń powietrzną, obawiając się o obsadę stanowisk związanych z obsługą ruchu lotniczego – poinformowała we wtorek państwowa belgijska firma Skeyes zapewniająca usługi nawigacyjne.

Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta od godz. 22.00 we wtorek do godz. 22.00 w środę.

Z powodu 24-godzinnego strajku spodziewane są także utrudnienia na kolejach i w transporcie publicznym. Bez przeszkód mają funkcjonować jednak międzynarodowe połączenia kolejowe Thalys, Eurostar i TGV.

Żaden samolot latający na obszarze kontrolowanym przez Skeyes nie będzie również mógł latać po kraju – powiedział AFP rzecznik prasowy firmy Dominique Dehaene. Dodał, że dozwolone będą jedynie loty rządowe, wojskowe i awaryjne.

Samoloty lecące nad terytorium belgijskim na wysokości ponad 7500 metrów kontroluje natomiast ośrodek Kontroli Górnej Przestrzeni Powierzonej w Maastricht, który zapewnia sterowanie ruchem powietrznym dla Holandii, Belgii, Luksemburga oraz północnych Niemiec.

Do strajku, który dotknie też pocztę, policję i szpitale, wezwały trzy związki zawodowe obejmujące pracowników firm państwowych i prywatnych – FGTB, CSC i CGSLB po załamaniu się rozmów na temat podwyżek płac.

Przez główne lotnisko w Brukseli przechodzi codziennie około 650 lotów. Loty nie będą obsługiwane i władze lotniska uprzedzają o tym pasażerów. Lotnisko w pobliskim Charleroi, obsługujące około 140 lotów dziennie, też ogłosiło, że będzie zamknięte. 

RP, PAP

Aktualizacja 12 lutego 2019 (21:01)