logo

Straż Graniczna: 74 osób nie wpuszczono do Polski

Środa, 13 lutego 2019 (10:58)

Po przywróceniu czasowej kontroli granicznej do Polski nie wpuszczono 74 osób, które nie spełniały warunków wjazdu – poinformowała dzisiaj rzecznik Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Dodała, że funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali ponad 18,3 tys. osób.

Kontrolę graniczną przywrócono od 10 do 16 lutego. Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach – jest ich w sumie 287, w tym 264 na granicy lądowej. Kontrola prowadzona jest w sposób wyrywkowy przez patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego, mobilnego sprzętu.

– Cudzoziemiec, aby wjechać do naszego kraju, musi spełnić warunki wjazdu określone w przepisach, m.in. musi posiadać ważne dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy, uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz nie może widnieć w bazach danych jako osoba, wobec której dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego – poinformowała rzecznik SG.

Jak dodała, cudzoziemcy, którzy nie spełnią tych warunków, nie dostaną zgody na przekroczenie granicy.

– Aby zapobiec przyjazdowi do naszego kraju osób, które mogą zakłócić porządek publiczny czy zagrażać bezpieczeństwu, jesteśmy w stałym kontakcie z policją, ABW i innymi służbami, z którymi prowadzona jest bieżąca wymiana informacji – zaznaczyła por. Agnieszka Golias.

We wtorek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w Polskim Radiu 24, że tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej umożliwi rozpoznanie i ewentualne odmówienie wjazdu do Polski „tym, którzy mogą nieść zagrożenia porządku publicznego i – zwłaszcza – natury terrorystycznej”. – ABW ma swoje rozpoznanie osób, które mogą takie zagrożenie stanowić, a Straż Graniczna, dysponując tymi listami osób i pojazdów, dokonuje kontroli na granicach – poinformował.

Dodał, że resort ma informacje o planowanych zgromadzeniach w związku ze zbliżającą się konferencją.

– Mamy informacje, że tego typu zgromadzenia mogą być organizowane, szczególnie przez osoby pochodzenia irańskiego, zamieszkujące w tej chwili w krajach europejskich, np. w Niemczech, blisko polskich granic. Część z nich zamierza przyjechać do Polski – powiedział. Dodał, że kontrolowane są autokary, którymi te osoby przyjeżdżają do Polski. Wiceminister zapewnił, że służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa legalnym zgromadzeniom.

W poniedziałek w Warszawie został wprowadzony stopień alarmowy ALFA, który obowiązywać będzie do piątku. Jest to najniższy stopień alarmowy w czterostopniowej skali. Zgodnie z ustawą wprowadza się go w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Służby przypominają, że podczas obowiązywania tego stopnia mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje dotyczące zachowania osób, nietypowych pakunków i innych przedmiotów pozostawionych w miejscach publicznych, a także samochodów – szczególnie ciężarowych – zaparkowanych w pobliżu miejsc zgromadzeń. Informacje takie powinny być niezwłocznie przekazywane policji – na numer alarmowy 997 lub 112.

Do zagrożeń w cyberprzestrzeni odnosi się wprowadzony drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, którego wprowadzenie zobowiązuje administrację publiczną do wzmożonego monitoringu systemów teleinformatycznych pod kątem naruszania bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

RP, PAP

Aktualizacja 13 lutego 2019 (11:50)