logo

USA: Kongres nie poprze interwencji w Wenezueli

Środa, 13 lutego 2019 (19:37)

Kongres USA nie poprze wojskowej interwencji w Wenezueli – zapowiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, który oznajmił, że taka operacja jest do rozważenia.

– Nie martwi mnie pobrzękiwanie szabelką przez prezydenta [...]. Chcę jasno powiedzieć wobec wszystkich świadków: interwencja militarna USA nie jest opcją – oświadczył Engel przed przesłuchaniem w Kongresie w sprawie sytuacji w Wenezueli.

Na początku lutego Trump, w wywiadzie dla telewizji CBS News, powiedział, że wysłanie amerykańskich wojsk do pogrążonej w kryzysie politycznym Wenezueli „jest opcją”. W środę powtórzył, że „rozważa wszystkie opcje w tej sprawie”. Dodał, że dotychczasowy prezydent tego kraju Nicolás Maduro popełnia „straszny błąd”, blokując transporty zagranicznej pomocy humanitarnej wysłane do Wenezueli.

Sam Maduro powiedział w środę: – Jeśli amerykańskie imperium odważy się tknąć choćby jeden liść palmowy na naszym terytorium, to zamieni się to w nowy Wietnam.

Przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, lider opozycji Juan Guaidó, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, powiedział niedawno, że nie chce zbrojnej interwencji USA, zapewnił też, że nie jest „marionetką” Amerykanów.

W wywiadzie opublikowanym przez włoski katolicki dziennik „Avvenire” Guaidó, zapytany, czy popiera pomysł amerykańskiej interwencji w swoim kraju, odparł: „Oczywiście, że nie. Jeszcze tego by brakowało”. 

RP, PAP

Aktualizacja 13 lutego 2019 (19:42)