logo

Iran: Zamach na Strażników Rewolucji

Środa, 13 lutego 2019 (20:10)

Co najmniej 20 osób zginęło i 20 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na autobus przewożący funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na południowym wschodzie Iranu – podała państwowa irańska agencja IRNA.

Do wybuchu samochodu-pułapki doszło na drodze łączącej miasta Zahedan i Chasz w prowincji (ostanie) Sistan i Beludżystan, która od dawna nękana jest zarówno przez gangi przemytników narkotyków, jak i separatystycznych bojowników sunnickich.

Agencja Fars podaje, że do przeprowadzenia ataku przyznało się sunnickie ugrupowanie zbrojne Dżaisz al-Adl (Armia Sprawiedliwości). W ostatnich latach to ugrupowanie przeprowadziło wiele ataków na cele wojskowe w Iranie.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, zwany też Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji, został utworzony po rewolucji islamskiej w 1979 roku w celu jej obrony przed – jak to określano – „wewnętrznymi i zewnętrznymi” zagrożeniami. Jej zwierzchnikiem jest najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. Gwardia, złożona z formacji lądowych, morskich i powietrznych, to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

Ostatnio do tak krwawego ataku na południu Iranu doszło we wrześniu, kiedy w zamachu na paradę wojskową zginęło ponad 20 osób i ponad 60 zostało rannych.

RP, PAP