logo

Netanjahu i Putin spotkają się w Moskwie 27 lutego

Czwartek, 21 lutego 2019 (20:21)

Premier Izraela Beniamin Netanjahu spotka się 27 lutego w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało w czwartek biuro prasowe szefa izraelskiego gabinetu.

Obaj przywódcy w czwartek rozmawiali przez telefon; omawiali kwestie „rozwoju regionalnego” – podano w komunikacie biura Netanjahu.

Beniamin Netanjahu miał spotkać się z Putinem w Moskwie w czwartek, ale dzień wcześniej jego wyjazd do stolicy Rosji został odwołany. Nie podano przyczyny przełożenia wizyty, ale izraelskie źródła dyplomatyczne twierdziły, że zostało to uzgodnione przez obie strony.

Czwartkowe spotkanie Putina z szefem izraelskiego rządu miało dotyczyć głównie sytuacji na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza Syrii, gdzie trwa wojna domowa, która – jak podkreśla Agencja Reutera – jest źródłem napięć w stosunkach między Izraelem a Rosją.

Agencje przypominają, że izraelskie lotnictwo wielokrotnie przeprowadzało ataki na syryjskim terytorium, utrzymując, że niszczy rozmieszczone tam obiekty Iranu, którego sojusznikiem jest Rosja. Władze izraelskie oskarżają Iran o to, że stara się utrwalić swoje pozycje w Syrii i uzbraja Hezbollah.

Reuters podkreśla także, iż Tel-Awiw w przeszłości rozmawiał z Moskwą o porozumieniu, zgodnie z którym Izrael zobowiązałby się do zredukowania nalotów w Syrii, w zamian za co Rosja doprowadziłaby do ograniczenia irańskich wpływów w pobliżu granicy Syrii z Izraelem. 

RP, PAP