logo

Hiszpania: Lewicowy rząd podał datę ekshumacji gen. Franco

Piątek, 15 marca 2019 (20:26)

Rząd Pedro Sáncheza, lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, zapowiedział w piątek, że ekshumacja generała Francisco Franco odbędzie się 10 czerwca.

Szczątki generała mają być przeniesione z panteonu wojny domowej w Dolinie Poległych na podmadrycki cmentarz Mingorrubio El Pardo.

Lewacki rząd Sáncheza kilkakrotnie wzywał wnuków Franco, by wskazali miejsce jego pochówku po ekshumacji w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos). Sugerował cmentarz Mingorrubio El Pardo, gdzie spoczywa m.in. żona generała, Carmen Polo.

Adwokat rodziny Franco wskazywał tymczasem, że jego klienci sprzeciwiają się przeniesieniu prochów na cmentarz Mingorrubio El Pardo, gdyż nekropolia ta nie ma zabezpieczeń, które ochroniłyby miejsce spoczynku generała przed ewentualnym zbezczeszczeniem.

Komentatorzy wskazują, że gabinet Sáncheza ustalił datę ekshumacji Franco, mimo że sama decyzja została zaskarżona przez jego potomków do Sądu Najwyższego, który wciąż jeszcze nie rozstrzygnął sprawy.

Inną barierą prawną jest lutowy werdykt sądu w podmadryckim mieście San Lorenzo de El Escorial, który nie wyraził zgody na przeniesienie Francisco Franco poza mauzoleum wojny domowej. W orzeczeniu sędzia wskazał na problemy architektoniczne, które utrudniają ekshumację generała.

Rodzina Franco ocenia, że pośpiech, z jakim mniejszościowy rząd Sáncheza próbuje przeprowadzić ekshumację generała, wynika z braku politycznej oferty tego gabinetu, z rewanżyzmu oraz jest próbą zdobycia popularności wśród lewicowego elektoratu.

RP, PAP