logo

„Solidarność” krytycznie o planach zmiany nazwy ulicy „Łupaszki”

Piątek, 22 marca 2019 (20:44)

Podlaska „Solidarność” wydała w piątek stanowisko, w którym sprzeciwia się zmianie nazwy ulicy w Białymstoku noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Wcześniej do biura rady miasta trafił protest z podpisami ponad tysiąca przeciwników takiej zmiany.

Protest to reakcja na plany radnych większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą zmiany patrona nadanego w 2018 roku. Zrobiła to wówczas Rada Miasta Białystok poprzedniej kadencji, w której samodzielną większość miało PiS. To radni tego klubu złożyli projekt uchwały o nadaniu jednej z ulic imienia „Łupaszki”, a potem go przegłosowali.

 

Informacje o planach zmiany nazwy tej ulicy mają na razie charakter medialny, bo formalnie projektu uchwały jeszcze nie ma. O takich planach mówili jednak w kampanii wyborczej kandydaci z list KO, w tym przedstawiciele Forum Mniejszości Podlasia, czyli społeczności prawosławnej w mieście.

Niedawno o zmianę tego patrona apelował do rady miasta podlaski poseł Krzysztof Truskolaski (klub parlamentarny PO – Koalicja Obywatelska); swój pomysł ma też Ogólnopolski Protest Kobiet, który chce, by ulica nosiła nazwę 100-lecia Praw Kobiet.

 

W piątek do biura rady miasta trafił protest przeciwników zmiany nazwy, do którego dołączono ponad tysiąc podpisów. 

Stanowisko w sprawie przyjął też w piątek Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, który – jak to ujęto – „z niedowierzaniem i oburzeniem przyjmuje informacje o zapowiedzi wniosku w sprawie zmiany nazwy ulicy w Białymstoku im. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” – polskiego patrioty i narodowego bohatera”.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się incydentalnemu traktowaniu tak ważnych dla Polski osób, wykorzystywaniu ich do partykularnych i politycznie doraźnych celów” – napisano w stanowisku przekazanym PAP.

W ocenie związkowców z „Solidarności”, odebranie ulicy „nazwy bohatera to tak jakby kolejne zbezczeszczenie honoru żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej, żołnierza niezłomnego w walce o prawdziwie niepodległą i niezawisłą Rzeczpospolitą”.

„Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” uważa, że w przestrzeni publicznej miasta Białegostoku i województwa podlaskiego oraz całej naszej ojczyzny jest i powinno być miejsce dla wielu zasłużonych dla ojczyzny, regionu i miasta osób i organizacji, bez względu na poglądy tych, którzy w sprawie nadawania tych imion podejmują decyzje w uprawnionych do tego gremiach. Skalą oceny zasłużonych osób i organizacji nie może być subiektywna i politycznie ukierunkowana inicjatywa wnioskodawcy” – dodali związkowcy.

RP, PAP