logo

Od piątku do niedzieli zatrzymano 860 pijanych kierowców

Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 (21:09)

Od piątku do niedzieli doszło do 224 wypadków, w których zginęło 26 osób, a 249 zostało rannych; zatrzymano 860 pijanych kierowców – powiedział PAP w poniedziałek komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.

Jak zaznaczył Marciniak, tylko w Wielkanoc doszło do 49 wypadków drogowych, w których życie straciło 6 osób, a 59 odniosło rany. Nietrzeźwych kierujących było 248 – dodał.

Odnosząc się do statystyk za trzy świąteczne dni, czyli Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną, Marciniak wskazał na 224 wypadki, w których zginęło 26 osób, a 249 odniosło rany. „Zatrzymaliśmy ponad 860 pijanych kierowców” – podkreślił.

Komisarz Marciniak dodał, że kierowca zatrzymany pod wpływem alkoholu prawo jazdy „traci od ręki”. „Dalej jechać nie może, zostaje zatrzymany i prawo jazdy jest mu odbierane” – wskazał.

Zaznaczył, że następnie jest wyznaczana procedura karna. „Art. 178 a par. 1 KK mówi o kierowaniu pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego o podobnym działaniu. Wśród środków karnych jest m.in. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. O wymiarze kary decyduje ostatecznie sąd” – powiedział. 

RP, PAP