logo

Austria: Spotkanie kanclerza i prezydenta ws. kryzysu rządowego

Niedziela, 19 maja 2019 (12:52)

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz i prezydent tego kraju Alexander Van der Bellen spotkali się w niedzielę w Wiedniu, aby omówić obecny kryzys rządowy i dalsze działania do czasu rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Jak pisze niemiecka agencja dpa, na razie jako prawdopodobny termin tego głosowania uznaje się wrzesień.

Politycy nie wydali oświadczeń przed spotkaniem.

Kurz w sobotę wieczorem zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w najwcześniejszym możliwym terminie w związku ze skandalem z udziałem wicekanclerza Heinza-Christiana Strachego, szefa koalicyjnej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

W wydanym oświadczeniu wyjaśnił, że FPOe, która od grudnia 2017 r. jest koalicyjnym partnerem jego Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), niweczy jego plany przeprowadzenia reform. W jego ocenie, FPOe nie sprawia wrażenia, że zamierza zmienić swoje postępowanie. Wykluczył też koalicyjny sojusz z Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe), argumentując, że pozwoliłoby on jego gabinetowi na prowadzenie polityki ograniczania wydatków i redukcji podatków.

Kryzys rządowy w Austrii wybuchł w związku z nagraniem wideo opublikowanym w piątek przez niemieckie gazety „Sueddeutsche Zeitung” i „Spiegel”, w którym Strache oferuje państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w uzyskaniu przez FPOe lepszego wyniku w wyborach.

Strache w sobotę po spotkaniu z Kurzem podał się do dymisji ze stanowiska wiceszefa rządu i przewodniczącego FPOe.

W rozmowie, do której miało dojść na Ibizie w lipcu 2017 roku, tj. kilka miesięcy przed wyborami do austriackiego parlamentu, pada pomysł, by kobieta podająca się za krewną jednego z rosyjskich oligarchów wykupiła połowę udziałów w austriackiej gazecie „Kronen Zeitung”, aby ta wspierała FPOe przed wyborami. W zamian miała otrzymać po wyborach od FPOe kontrakty publiczne pod warunkiem, że partia ta wejdzie do rządu. Uczestnicy spotkania omawiają też sposoby finansowego wsparcia FPOe z obejściem obowiązujących przepisów.

 

RP, PAP

Aktualizacja 19 maja 2019 (19:12)