logo

Japonia: Trump przybył z czterodniową wizytą

Sobota, 25 maja 2019 (12:30)

Prezydent USA Donald Trump przybył w sobotę do stolicy Japonii Tokio z czterodniową wizytą państwową. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się z nowym cesarzem Naruhito.

W drodze do Japonii z pokładu samolotu Air Force One Trump napisał w piątek na Twitterze, że „oczekuje na uhonorowanie w imieniu Stanów Zjednoczonych Jego Królewskiej Mości Cesarza Japonii”. Poinformował, że w trakcie wizyty omówi kwestie handlowe i dotyczące bezpieczeństwa regionalnego z premierem Japonii Shinzo Abem, którego nazwał „swoim przyjacielem”.

Trump wraz z małżonką Melanią zostali powitani w sobotę na lotnisku Haneda w Tokio przez szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono, ambasadora USA w Japonii Williama F. Hagerty'ego i innych oficjeli – podała agencja Associated Press. Następnie amerykański prezydent udaje się na kolację z przedstawicielami biznesu do rezydencji ambasadora.

Audiencję u intronizowanego 1 maja cesarza Naruhito, którego era panowania otrzymała nazwę „Reiwa”, czyli Piękna Harmonia, przewidziano na poniedziałek. Trumpowie razem pojawią się w pałacu cesarskim.

W programie wizyty przewidziano dwustronne rozmowy o handlu i polityce wobec Korei Północnej z japońskim premierem; Trump ma z Abem rozegrać również partię golfa.

Zaplanowano także walki sumo, które prezydent USA będzie oglądał na żywo w towarzystwie japońskich gospodarzy.

Na wtorek przewidziano zaś inspekcję japońskiego niszczyciela śmigłowcowego klasy Izumo, znajdującego się od marca 2015 r. na wyposażeniu Morskich Sił Samoobrony Japonii. Prezydent USA ma odwiedzić główną bazę VII. Floty, która wchodzi w skład sił morskich USA na Pacyfiku, w japońskim porcie Yokosuka.

RP, PAP

Aktualizacja 25 maja 2019 (14:01)