Szef Sztabu Generalnego spotkał się z weteranami z Normandii
Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotkał się z weteranami operacji; hołd polskim weteranom złożył książę Walii – poinformował SGWP.
W obchodach rocznicy D-Day uczestniczy ok. 300 weteranów, w uroczystościach biorą udział królowa Elżbieta II i przedstawiciele 15 państw, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau. Na obchody udał się także premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się również z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.
Jak podał Sztab Generalny WP na Twitterze, książę Walii złożył hołd polskim weteranom, którzy uczestniczyli w lądowaniu; dziękował im za wysiłek i poświęcenie.
Sztab Generalny zamieścił także tweet ze spotkania gen. Andrzejczaka z por. Alojzym Jedamskim, który w 1944 służył w plutonie rozpoznawczym 10. Pułku Dragonów, 10. Brygady Kawalerii Pancernej 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Uczestniczył w walkach frontowych na terenie Belgii, Holandii i Niemiec. Był dwukrotnie ranny.
Szef Sztabu Generalnego spotkał się także z trzema innymi polskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach.
W programie obchodów jest podróż z Porstmouth do Normandii statku z 300 weteranami na pokładzie (każdy z nich ma dziś ponad 90 lat), powtarzają trasę, która przebyli w 1944 roku.
Na czwartek są planowane dalsze obchody we Francji, w których swój udział potwierdzili – oprócz gospodarza Emmanuela Macrona – m.in. premier May i prezydent Trump.
Lądowanie 6 czerwca 1944 r. w Normandii było największym desantem morskim w historii i początkiem inwazji sił alianckich we Francji. Pierwszego dnia przez kanał La Manche przerzucono ok 156 tys. żołnierzy, głównie amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich. W operacji uczestniczyło 11 polskich dywizjonów lotniczych RAF, wsparcia udzielały trzy polskie okręty przekazane przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej, wśród sił lądowych znaczną rolę odegrała 1. Dywizja Pancerna Stanisława Maczka.
RP, PAP

