logo

USA: Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie do odwiedzenia niemieckich obozów koncentracyjnych

Wtorek, 25 czerwca 2019 (19:30)

Amerykańska kongresmenka z Partii Demokratycznej Alexandria Ocasio-Cortez odrzuciła zaproszenie do odwiedzenia byłych niemieckich obozów koncentracyjnych, które wystosowali ocalały z Holokaustu Edward Mosberg i prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels.

93-letni Mosberg wraz z fundacją From the Depths przekazał zaproszenie Ocasio-Cortez w ostatni piątek. „Wizyta w Auschwitz powinna być wymogiem dla wszystkich kongresmenów USA” – napisał.

Zaproszenia mają związek ze słowami, jakie Ocasio-Cortez, zasiadająca w Izbie Reprezentantów, wypowiedziała 19 czerwca podczas nagrania na żywo na Instagramie. Porównała wówczas ośrodki na południowej granicy USA, w których przetrzymywani są imigranci, do obozów koncentracyjnych.

„Tym właśnie są – to obozy koncentracyjne” – mówiła. Jak dodała, zwraca się do tych, którym „wystarczająco zależy na ludzkości, by oświadczyć, że hasło »nigdy więcej« coś znaczy i [...] że obozy koncentracyjne to teraz zinstytucjonalizowana praktyka” w USA.

Zaproszenie do odwiedzenia byłych obozów wystosował także w ubiegłym tygodniu w liście otwartym poseł PiS Dominik Tarczyński. Polityk napisał, że za jego pomocą „formalnie zaprasza AOC (Alexandrię Ocasio-Cortez) do przyjazdu do Polski, gdzie Adolf Hitler stworzył najgorszy system obozów koncentracyjnych, jaki widział świat, aby przekonała się, że nabijanie sobie politycznych punktów za pomocą jątrzącej retoryki jest nie do przyjęcia w naszych współczesnych zachodnich społeczeństwach”.

„[...] kieruję do Pani gałązkę oliwną edukacji i będę uradowany, jeśli przyjmie Pani moją propozycję, by przyjechała Pani do Polski i naprawdę przyjrzała się obozom koncentracyjnym, dzięki czemu mogłaby Pani samodzielnie przekonać się, jak bardzo różnią się one od ośrodków dla imigrantów na amerykańskiej granicy” – napisał Tarczyński, wśród możliwych celów podróży wskazał tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Bełżec, Sobibór i Majdanek.

RP, PAP

Aktualizacja 25 czerwca 2019 (20:18)