logo

Rzeczpospolita o was nie zapomni

Czwartek, 15 sierpnia 2019 (13:19)

Dziękuję wszystkim żołnierzom i rodzinom wojskowych oraz tym, którzy po żołnierzach pozostali: wdowom, ich dzieciom, sierotom po żołnierzach, którzy zginęli na służbie; Rzeczpospolita o was nie zapomni – zapewnił w czwartek w Katowicach prezydent Andrzej Duda.

Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent przypomniał historię Śląska i determinację tych, którzy podczas Powstań Śląskich – jak mówił – „krwawili się tutaj, na Śląsku, i protestując przeciwko niemieckiemu uciskowi”. – Chcąc być częścią matki Polski, swojej Ojczyzny, w której się nie urodzili, bo urodzili się pod zaborami, za wszelką cenę, z bronią w ręku byli gotowi walczyć o to, by tutaj była Polska i by Górny Śląsk wszedł w skład państwa polskiego – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że właśnie dzięki nim „ten może niewielki, ale tak niezwykle ważny skrawek ziemi, bo będący przemysłowym sercem tego regionu, stał się częścią Polski i tak mocno wzmocnił polskie państwo”.

Prezydent wyraził zadowolenie, że jest w Katowicach właśnie w Święto Wojska Polskiego. – Dzisiaj, w tym właśnie dniu, który jest świętem polskiego żołnierza, chciałbym podziękować wszystkim naszym żołnierzom i ich najbliższym. [...] Dziękuję też wszystkim rodzinom wojskowym i wszystkim tym, którzy po żołnierzach pozostali: wdowom, ich dzieciom, sierotom tych żołnierzy, którzy zginęli na służbie Rzeczypospolitej – powiedział.

– Jestem państwu bardzo wdzięczny za to, że trwacie państwo wiernie przy Rzeczypospolitej, i chcę was zapewnić o tym, że Rzeczpospolita o was nie zapomni – zapewnił. 

RP, PAP

Aktualizacja 15 sierpnia 2019 (15:04)