logo

Na Białoruś powróci ambasador USA

Wtorek, 17 września 2019 (20:50)

Białoruś i USA podjęły decyzję o przywróceniu ambasadorów w swoich placówkach dyplomatycznych – poinformował we wtorek zastępca amerykańskiego sekretarza stanu ds. politycznych David Hale na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku.

Hale, cytowany przez agencję BiełTA, mówił o „ważnym historycznym momencie w relacjach dwustronnych”. „Po naszym spotkaniu ogłosimy, że wymienimy się ambasadorami po tak długim okresie bez ambasadorów” – zapowiedział.

Od 2008 r. ambasada USA w Mińsku funkcjonuje bez ambasadora. Doprowadzenie do odwołania ówczesnej ambasador i redukcji obsady placówki było odpowiedzią Mińska na sankcje USA. W marcu Białoruś zniosła ograniczenia dotyczące pracowników ambasady USA w Mińsku, co przedstawiono jako krok na drodze do normalizacji stosunków.

„Taka sytuacja była nienaturalna, nienormalna” – mówił o okresie bez ambasadorów Hale. „I cieszymy się, że ten rozdział się kończy. Zamykamy go z powodu tych kroków, które zrobiła Białoruś i pan osobiście” – mówił, zwracając się do Łukaszenki.

Dodał, że USA czynią to nie po to, „by konkurować z jakimś innym krajem”, a po to, by w pełni realizować potencjał relacji dwustronnych. „Również dlatego, że ten region jest dla nas ważny i bardzo poważnie traktujemy zagrożenia dla bezpieczeństwa, popieramy suwerenność i niepodległość Białorusi” – wskazał Hale.

Łukaszenka zapowiedział z kolei, że Białoruś „będzie robić wszystko, by relacje z USA się rozwijały”.

BiełTA przypomina, że to kolejna w ostatnim czasie wizyta wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika. W marcu w Mińsku przebywał zastępca asystenta sekretarza stanu USA George Kent, a w sierpniu prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton (wkrótce później zdymisjonowany przez Donalda Trumpa).

RP, PAP