logo

Kontrola w Moskwie

Środa, 6 listopada 2019 (11:41)

Moskwa buduje system cyfrowej kontroli obywateli z użyciem tysięcy kamer, systemu identyfikacji twarzy i dostępem służb siłowych do tych danych w trybie on-line. Stolica Rosji korzysta przy tym z doświadczeń Chin – informuje w środę niezależna „Nowaja Gazieta”.

Od 2010 roku pod rządami mera Siergieja Sobianina Moskwa stała się miastem bardziej rozwiniętym technologicznie; jej władze pasjonują się nowymi technologiami. Pierwszym etapem było całkowite przejście z dokumentów papierowych na elektroniczne, a obecnie jest to cyfryzacja i praca z wielkimi ilościami danych – relacjonuje niezależne wydanie. Same władze objaśniają te przemiany technologiczne zapotrzebowaniem mieszkańców na większą wygodę usług świadczonych przez miasto oraz chęcią usprawnienia administrowania stolicą.

Jednakże zgodnie z planami merostwa „za 10 lat moskwianie będą mieszkać w cyfrowej metropolii przyszłości, przypominającej coś pośredniego między Doliną Krzemową a chińskim Regionem Autonomicznym Sinciang-Ujgur, gdzie ustanowiono system totalnego śledzenia obywateli” – ostrzega „Nowaja Gazieta”. Takie wnioski wyciąga z programu Inteligentne Miasto, obejmującego okres do 2030 roku.

„Nowaja Gazieta” podkreśla, że przy odpowiednio działających algorytmach na podstawie obrazu z kamer można zidentyfikować człowieka bez względu na takie przeszkody, jak słabe oświetlenie czy zakrywające twarz okulary i broda. System identyfikuje ludzi na podstawie nie tylko cech twarzy, ale i sylwetki, kształtu czaszki, kroju oczu i ust, a te cechy nie zmieniają się przez całe życie.

Do wprowadzenia powszechnej inwigilacji potrzebne byłoby postawienie sobie takiego celu na szczeblu ogólnokrajowym i zdaniem ekspertów cytowanych przez gazetę w Rosji na razie nie ma do tego przesłanek gospodarczych ani społecznych. Jednakże technologie identyfikacji mogą być zagrożeniem dla mieszkańców Moskwy ze względu na ryzyko błędów, brak przepisów regulujących wykorzystanie danych przez służby bezpieczeństwa i częste w Rosji wycieki danych – ostrzega „Nowaja Gazieta”.

 

 

AB,PAP