logo

Kongres o męczennikach II wojny światowej

Wtorek, 3 grudnia 2019 (10:02)
11 i 12 grudnia 2019 r. w gdańskich kościołach pw. Chrystusa Króla i św. Jakuba Apostoła oraz w Muzeum II Wojny Światowej odbywać się będzie pierwsza edycja Kongresu 108. Geneza kongresu związana jest z obchodzonym w archidiecezji gdańskiej Jubileuszowym Rokiem Męczenników okresu II wojny światowej.

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskiej do Polski, a także promocja działań na rzecz utrwalania pamięci narodowej.

– Zachęcam do uczestnictwa w pierwszym Kongresie 108. Obecnie w archidiecezji gdańskiej obchodzimy Jubileuszowy Rok Błogosławionych Męczenników okresu II wojny światowej. Tematyka kongresu będzie głównie koncentrowała się na przybliżeniu postaci i duchowości pięciu błogosławionych męczenników gdańskich, a także tych duchownych, którzy oddali swoje życie za Boga i Ojczyznę do 1990 roku – mówi brat Zdzisław Duma, główny inicjator kongresu, pełniący funkcję gwardiana domu zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku.

 

AB, KAI

Aktualizacja 3 grudnia 2019 (13:54)