logo

Świętowanie Barbórki

Wtorek, 3 grudnia 2019 (13:18)

Pracownicy śląskich kopalń oraz przedstawiciele organizacji kultywujących dawne tradycje górnicze przejdą w najbliższą niedzielę ulicami Tarnowskich Gór w uroczystej paradzie. To powrót do tradycji barbórkowych tego miasta, sięgających okresu międzywojennego.

Uroczystość organizuje tarnogórski magistrat, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) oraz górnicza brać z wielu śląskich kopalń, zakładów i instytucji.

W Tarnowskich Górach, gdzie od lat nie jest już prowadzone wydobycie, ale tradycje górnictwa kruszcowego są ciągle żywe, świętowanie Barbórki zaplanowano na najbliższą niedzielę. Będzie to pierwsza we współczesnych czasach tego typu parada, której historia sięga lat 30. ubiegłego wieku.

Podobnie jak przed 80 laty, parada przemaszeruje z placu Wolności na Rynek, gdzie zostanie powitana przez władze miasta. Później uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie po południu odbędzie się uroczyste nabożeństwo ku czci św. Barbary z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore.

 

AB, PAP

Aktualizacja 3 grudnia 2019 (13:45)