logo

Smartfon a wypadki pieszych

Wtorek, 3 grudnia 2019 (15:49)

„Odłóż telefon i żyj” – to hasło ruszającej w Katowicach akcji profilaktycznej mającej ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych. Do wielu z nich by nie doszło, gdyby piesi zachowali szczególną ostrożność na przejściach i torowiskach – przekonują organizatorzy akcji.

Przedstawiciele policji i lokalnych władz wskazują, że coraz częściej słychać o tragicznych w skutkach wypadkach z udziałem pieszych. Do wielu z nich dochodzi dlatego, że pieszy był zaabsorbowany swoim telefonem – do tego stopnia, że przechodząc przez przejście lub torowisko, nie zwracał uwagi na samochody czy tramwaje. Akcja „Odłóż telefon i żyj” ma to zmienić.

Od ubiegłego tygodnia przy przejściach dla pieszych, gdzie odbywa się największy ruch, pojawiły się napisy apelujące o odłożenie na chwilę swojego telefonu, rozejrzenie się i sprawdzenie, czy bezpiecznie można przejść na drugą stronę.

Akcja „Odłóż telefon i żyj” ma zwrócić uwagę na duży problem, jakim staje się zjawisko „smarfonowego zombie”, co niestety może przynosić fatalne skutki.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Katowicach nadkom. Jarosław Bąk przypomniał, że piesi w konfrontacji z samochodem czy tramwajem nie mają najmniejszych szans wyjść bez szwanku. Dlatego policja apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności na przejściach.

– Pamiętajmy, że należy robić to tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, zachowując jednocześnie szczególną ostrożność. Upewnijmy się, że nic nie nadjeżdża, a jeżeli tak, to poczekajmy, aż kierujący zatrzyma swój pojazd, by umożliwić nam bezpieczne przejście. Niestety coraz częściej dochodzi do zdarzeń, w których uczestniczy pieszy zapatrzony w swojego smartfona, rozkojarzony słuchaną na słuchawkach muzyką lub zaabsorbowany rozmową telefoniczną – wskazał policjant.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 3 grudnia 2019 (15:53)