logo

Australia: zagrożone ostatnie siedliska gatunków drzew sprzed 150 milionów lat

Piątek, 17 stycznia 2020 (10:29)

W związku z klęską wielkich pożarów w Australii przeprowadzono bezprecedensową akcję ratowania przed zagrożeniem ostatniego na świecie siedliska sosny Wollemi, gatunku sprzed 150 milionów lat – odkrytego przez naukowców zaledwie 24 lata temu.

Akcja ta, określona przez australijskie władze jako „tajna misja”, została przeprowadzona w bliżej nie sprecyzowanym miejscu w jednym z kanionów w Górach Błękitnych na północny zachód od Sydney – poinformował minister ochrony środowiska stanu nawiedzonego przez olbrzymie pożary lasów w Nowej Południowej Walii, Matt Kean.

Sosna Wollemi zwana „drzewem-dinozaurem”, to gatunek araukariowych, który przetrwał na ziemi przypuszczalnie 200 milionów lat. Został odkryty w jednym z kanionów Gór Błękitnych. Żywe drzewa, które uchroniła przed ogniem akcja zorganizowana przez władze australijskie, mają kolumnowy pokrój, do 35 metrów wysokości i zaledwie 65 centymetrów średnicy.

„Ogień przeszedł przez okoliczne tereny, było wiele dni skrajnego napięcia, ale operacja zakończyła się nadzwyczajnym sukcesem” -oświadczył Matt Kean.

Po odkryciu pradawnego gatunku sosny jej siewki zostały rozesłane do ogrodów botanicznych na całym świecie w celu zachowania gatunku.

 

AB, PAP

Aktualizacja 17 stycznia 2020 (11:43)