logo

Iran: Ali Chamenei powiedział, że nie można wierzyć państwom europejskim w sprawie porozumienia nuklearnego

Piątek, 17 stycznia 2020 (13:03)

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział podczas piątkowych modłów, że trzem krajom europejskim, które są stroną porozumienia nuklearnego, nie można wierzyć, a kroki w celu wywierania presji na Iran nie zadziałają.

We wtorek Francja, Niemcy i Wielka Brytania uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., który może doprowadzić do nałożenia sankcji na ten kraj za łamanie postanowień umowy. Proces będzie nadzorował szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Iran ogłosił w styczniu, że nie będzie już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy atomowej. USA wycofały się z porozumienia w maju 2018 roku, ale Unia Europejska stara się je utrzymać.

Jeżeli po zakończeniu procedury problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może na swoim poziomie zdecydować o przywróceniu sankcji na Iran. W takim przypadku UE ponownie wprowadzi własne restrykcje, które były zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

Chamenei wezwał również w piątek podczas tradycyjnych muzułmańskich modłów do jedności narodowej oraz zaapelował do Irańczyków o pójście do urn w wyborach parlamentarnych w lutym.

Najwyższy przywódca Iranu powiedział, że konieczne jest podjęcie kroków mających na celu przeciwdziałanie takim incydentom, jak zestrzelenie 8 stycznia w Teheranie przez siły irańskie ukraińskiego samolotu pasażerskiego, w wyniku czego zginęło 176 osób.

 

 

 

AB, PAP