logo

Niemiecki dziennik chwali wystawę o Witoldzie Pileckim

Czwartek, 23 stycznia 2020 (10:39)

Berliński dziennik „Tagesspiegel” przedstawia sylwetkę Witolda Pileckiego i chwali wystawę poświęconą żołnierzowi Polskiego Podziemia, który jako ochotnik dał się złapać Niemcom, by trafić do obozu Auschwitz.

„Początkowo chciał zostać artystą, ale I wojna światowa i jej konsekwencje uniemożliwiły mu to. Dziś Witold Pilecki jest znany z tego powodu, że w 1940 roku jako jedyny człowiek dobrowolnie i celowo dał się aresztować w czasie obławy policyjnej, by trafić do Auschwitz” – napisał „Tagesspiegel” w środowym wydaniu, przypominając, że można obejrzeć wystawę poświęconą temu wyjątkowemu żołnierzowi w instytucie jego imienia przy Pariser Platz w Berlinie, w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej.

„Imponująca” – tak stołeczny dziennik określa ekspozycję, która ukazuje całą życiową drogę Pileckiego: od harcerstwa i wojny z bolszewikami, przez prowadzenie rodzinnego majątku nieopodal Lidy i kampanię wrześniową aż po konspirację, Auschwitz, powstanie warszawskie i sądowy mord dokonany przez komunistów.

„Tagesspiegel” przypomina, że szeroką opinię publiczną o dokonaniach Pileckiego poinformował dopiero w 2011 roku brytyjski korespondent wojenny Jack Fairweather, który jest też jednym z kuratorów berlińskiej wystawy.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 23 stycznia 2020 (15:17)