logo

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym NATO

Czwartek, 23 stycznia 2020 (15:49)

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku, była tematem czwartkowego spotkania w Davos prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda uczestniczy od wtorku w Światowym Forum Ekonomicznym (WEF); jest to już jego trzeci pobyt w Davos. W czwartek przed południem, trzeciego dnia wizyty, prezydent spotkał się m.in. z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister Szczerski, który towarzyszy głowie państwa podczas wizyty w Davos, powiedział, że rozmowa dotyczyła nowych zadań dla Sojuszu w obecnej sytuacji bezpieczeństwa globalnego i sojuszniczego w sferze militarnej, technologicznej oraz kwestii terroryzmu.

„Rozmówcy podkreślili znaczenie więzi transatlantyckiej oraz rozwoju zdolności wojskowych Europy wyłącznie jako elementu wspólnych zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO, co ma istotne znaczenie dla relacji UE z USA” – przekazał prezydencki minister.

Jak zaznaczył, rozmowa dotyczyła także sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku, gdzie działa misja NATO. „Sekretarz generalny NATO przedstawił warianty dalszej obecności szkoleniowo-wspierającej NATO w Iraku, które będą dyskutowane w gronie sojuszników. Priorytetem pozostaje bezpieczeństwo misji oraz stabilność Iraku i polityczna wola władz tego kraju” – przekazał Szczerski.

Wcześniej w czwartek prezydent Duda spotkał się z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, a także z sekretarzem generalnym OPEC Mohammedem Sanusim Barkindo.

Następnie polski przywódca zabierze głos w ramach debaty dotyczącej przyszłości NATO, a także weźmie udział w debacie dotyczącej indeksu giełdowego państw Trójmorza. Będzie to ostatni punkt wizyty Andrzeja Dudy w Davos, po którym spotka się jeszcze z polskimi mediami, a następnie wróci do kraju.

AB, PAP