logo

Australia: Opanowano pożary w Nowej Południowej Walii

Czwartek, 13 lutego 2020 (13:57)
Aktualizacja: Czwartek, 13 lutego 2020 (20:21)

Wszystkie pożary w australijskim stanie Nowa Południowa Walia, który w ciągu ostatnich miesięcy najbardziej ucierpiał od niszczycielskiego żywiołu, zostały opanowane – poinformowała w czwartek miejscowa straż pożarna.

„Od godzin popołudniowych (czasu lokalnego) wszystkie pożary w Nowej Południowej Walii zostały opanowane” – przekazał rzecznik straży pożarnej na obszarach wiejskich w tym stanie. Z zadowoleniem przyjął tę – jak to ujął – „bardzo dobrą wiadomość” po miesiącach bezprecedensowego kryzysu wywołanego pożarami lasów.

„Nie wszystkie pożary ugaszono, w południowej części stanu nadal mamy do czynienia z pewną aktywnością, ale wszystkie pożary są pod kontrolą” - poinformował na Twitterze zastępca komendanta służb pożarniczych Rob Rogers.

Na obszarach w rejonie stołecznej Canberry strażacy nadal walczą z ogniem, który nie jest jednak groźny.

Podczas kryzysu przez kilka tygodni Sydney było spowite gęstą chmurą toksycznego dymu, a inne miasta zostały odcięte od świata w związku z rozprzestrzenianiem się ognia. Do walki z pożarami zmobilizowano tysiące strażaków i ochotników.

AB, PAP