logo

Włochy: Spór w rządzie w związku z reformą sądownictwa

Piątek, 14 lutego 2020 (12:20)

W powołanym pięć miesięcy temu we Włoszech rządzie Giuseppe Contego doszło do poważnych napięć, które zagroziły jego stabilności. Przedmiotem sporu jest reforma sądownictwa, przeciwko której protestuje mała, koalicyjna formacja byłego premiera Matteo Renziego.

Na znak protestu przeciwko projektowi reformy, dotyczącej zasad stosowania przedawnienia w procesach karnych, na czwartkowe wieczorne obrady rządu nie przyszły dwie szefowe resortu, należące do nowego ugrupowania Renziego, Italia Viva. To minister rolnictwa Teresa Bellanova i minister do spraw rodziny i równych szans Elena Bonetti. Giuseppe Conte uznał ich nieobecność za „niemożliwą do usprawiedliwienia”.

Autor reformy, minister sprawiedliwości Alfonso Bonafede z Ruchu Pięciu Gwiazd argumentuje, że zmiana zasad przedawnienia, różna dla osób skazanych i dla uniewinnionych w pierwszej instancji usprawni sądownictwo i skróci długość postępowań, obecnie bardzo przewlekłych, do czterech lat. Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd przedawnienie będzie stosowane tylko wobec osób uniewinnionych, zablokowane zaś będzie w przypadku skazanych. Celem tych zmian ma być to – jak tłumaczy Bonafede – by w przypadku tych drugich ich adwokaci nie przedłużali procedur, aż do momentu, gdy czyny zostaną uznane za przedawnione.

Matteo Renzi twierdzi zaś, że istnieje ryzyko, iż procesy ciągnąć się będą latami w związku z zablokowaniem przedawnienia. Dał ministrowi sprawiedliwości dwa miesiące na zmianę projektu i zagroził, że jeśli tego nie zrobi, złoży wniosek o wotum nieufności. 

 

To już drugi kryzys w koalicji, z jakim musi mierzyć się Conte jako premier od początku swej kadencji z czerwca 2018 roku, gdy zaczął urzędowanie nie mając żadnego doświadczenia politycznego. Ten pierwszy kryzys, znacznie poważniejszy z Ligą Matteo Salviniego w sierpniu 2019 roku, doprowadził do upadku pierwszego gabinetu Giuseppe Contego.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 14 lutego 2020 (13:11)