logo

Wniosek o aresztowanie Tomasza K.

Środa, 19 lutego 2020 (18:47)

Dodatkowe zarzuty związane z wątkiem tzw. prania brudnych pieniędzy postawiła w środę białostocka prokuratura regionalna Tomaszowi K. – b. posłowi PiS i b. agentowi CBA – w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.

Śledczy wystąpili do sądu o trzymiesięczny areszt tymczasowy dla podejrzanego – poinformował PAP zastępca szefa tej prokuratury Paweł Sawoń. Dodał, że Tomaszowi K. postawiono dziewięć nowych zarzutów związanych z tzw. praniem brudnych pieniędzy.

W połowie listopada Tomasz K., znany jako „agent Tomek”, który przez pewien kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie), usłyszał zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł. Ponadto zarzuty dotyczyły oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy – w kwocie 2 mln zł. Teraz właśnie w tym ostatnim wątku zarzuty rozszerzono.

Głównym wątkiem śledztwa, prowadzonego w Białymstoku od 2016 r., jest wyjaśnienie nadużyć finansowych w latach 2011-2017 związanych z domami opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji. 

RP, PAP

Aktualizacja 19 lutego 2020 (21:09)