logo

Województwo podkarpackie: 2020 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Poniedziałek, 24 lutego 2020 (15:53)

Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego w trakcie poniedziałkowej sesji ustanowili obecny rok na Podkarpaciu Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Uchwała ustanawiająca 2020 na Podkarpaciu Rokiem Kardynała Wyszyńskiego została przyjęta przez aklamację.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl mówił, że uchwała ma upamiętniać to, że Prymas Tysiąclecia przebywał na Podkarpaciu.

Ortyl zaznaczył, że w regionie w trakcie roku odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających tę postać. Między innymi 20 czerwca w Komańczy zorganizowane zostanie seminarium poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu oraz koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej.

Marszałek przypomniał, że beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W przyjętej w poniedziałek uchwale podkarpaccy radni napisali m.in., że sejmik chce się włączyć w przygotowania do beatyfikacji. „A zarazem oddać hołd wielkiemu Polakowi i patriocie, w uznaniu jego zasług w krzewieniu wiary chrześcijańskiej i kierowaniu losem Ojczyzny w czasie zmagań z systemem komunistycznym, akcentując także jego związki z terenem obecnego województwa podkarpackiego” – można przeczytać w uchwale.

W trakcie poniedziałkowej sesji radni przyjęli też uchwałę w sprawie udzielenia dotacji dla samorządu woj. małopolskiego w kwocie 50 tys. zł. Jak tłumaczył Ortyl, pieniądze są przeznaczone na dofinansowanie przewozów kolejowych relacji Jasło-Kraków.

AB, PAP

Aktualizacja 24 lutego 2020 (16:09)