logo

Syria: Rebelianci odbili miasto An-Najrab

Środa, 26 lutego 2020 (09:30)

Oddziały syryjskich rebeliantów, wspierane przez wojska tureckie, zdobyły we wtorek miasto An-Najrab w prowincji Idlib, w północno-zachodniej Syrii – poinformowało dowództwo tureckiej armii. To pierwsze ważne miasto odbite z rąk sił reżimu, który od grudnia prowadzi zbrojną ofensywę w tym rejonie.

„Z pomocą naszych tureckich przyjaciół odzyskaliśmy kontrolę nad strategicznym miastem An-Najrab, bramą miasta Sarakib, po wyparciu terrorystycznych rosyjskich milicji” – powiedział Yusef Hamoud, rzecznik wspieranej przez Turcję rebelianckiej syryjskiej Armii Narodowej.

Zapowiedział, że kolejnym celem rebeliantów będzie inne strategiczne miasto Sarakib, położone przy skrzyżowaniu dwóch ważnych autostrad M4 i M5, łączących metropolię Aleppo z nadmorską prowincją Latakia oraz Aleppo ze stolicą Damaszkiem. Sarakib zostało przejęte przez rządową armię syryjską 8 lutego.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w nalocie wojsk rosyjskich w obozie dla przesiedleńców, 20 km od granicy z Turcją, zginęło 10 osób cywilnych, w tym siedmioro dzieci. Artyleria syryjskiej armii zaatakowała także miasto Idlib, a jeden z pocisków uderzył w szkołę, w wyniku czego zginęło dwoje nauczycieli i dwoje uczniów.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 26 lutego 2020 (10:41)