logo

Rosja: Pomoc przy wizycie polskiej delegacji w Smoleńsku i Katyniu

Środa, 26 lutego 2020 (11:24)

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji potwierdziło w środę gotowość pomocy w organizacji wizyty polskiej delegacji w Smoleńsku i Katyniu 10 kwietnia 2020r.

Ministerstwo „potwierdza gotowość do okazania pomocy w organizacji wizyty w ramach istniejącej praktyki protokolarnej” – wyjaśniono polskim dziennikarzom w MSZ Rosji. „Nie wyobrażamy sobie, by u kogoś w Polsce mogła pojawić się myśl, że ze strony Rosji mogłyby wyniknąć jakieś przeszkody” – oświadczyło ministerstwo.

Jak poinformował 15 lutego szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, ambasada RP w Moskwie złożyła notę w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia w Smoleńsku i Katyniu. 17 lutego szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że trwają analizy, jaki będzie kształt polskiej delegacji na uroczystości.

Tego samego dnia rzecznik prezydenta RP Andrzeja Dudy Błażej Spychalski zaznaczył, że „prezydentowi ogromnie zależy na tym, aby ten dzień był uczczony w sposób godny”. Spychalski przypomniał, że prezydent mówił o tych oczekiwaniach z premierem Mateuszem Morawieckim. Rzecznik poinformował, że obecnie trwają rozmowy w tej sprawie, również zakulisowe.

Wiosną br. przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej i 80. rocznica zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 26 lutego 2020 (13:18)