logo

Niemcy: Zakaz działalności firm oferujących eutanazję niekonstytucyjny

Środa, 26 lutego 2020 (13:39)

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa z 2015 r. zakazująca działalności firm, które oferowały pomoc przy samobójstwach, jest niezgodna z konstytucją.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuehle stwierdził, że ustawa jest niezgodna z prawem obywatela do zdecydowania o własnej śmierci, ponieważ ogranicza jego możliwości zwrócenia się o pomoc do osoby trzeciej.

Ustawę uchwalono w listopadzie 2015 roku. Przewiduje ona kary do trzech lat pozbawienia wolności za pomoc w odebraniu sobie życia przez pacjenta, udzieloną przez firmę lub osobę działającą z pobudek komercyjnych. Samobójstwo oraz pomoc w śmierci na życzenie ze strony osoby bliskiej lub lekarza pozostały niekaralne. Jak pisze agencja AP, po uchwaleniu ustawy pojawiły się wątpliwości co do tego, kiedy lekarz działa z pobudek komercyjnych, a kiedy altruistycznie.

Aktywna pomoc w zakończeniu czyjegoś życia – rozumiana jako fizyczny udział w odebraniu życia pacjentowi – jest w Niemczech zakazana, w przeciwieństwie do pomocy pasywnej – takiej jak dostarczenie odpowiednich substancji do tego, żeby pacjent sam mógł zakończyć życie – nie jest zakazana.

AB, PAP

Aktualizacja 26 lutego 2020 (14:04)