logo

Powstają nowe laboratoria diagnozujące koronawiursa SARS-CoV-2

Środa, 26 lutego 2020 (15:00)

W Polsce działają dwa laboratoria badające próbki pod kątem obecności koronawiursa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę zakaźną układu oddechowego, nazwaną COVID-19. Ośrodkami tymi są Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i laboratorium w warszawskim szpitalu zakaźnym.

Kolejnych sześć laboratoriów jest uruchamianych. Mają one dołączyć do procesu diagnostycznego. Do tej pory przebadaliśmy 180 pacjentów pod kątem obecności koronawirusa, 12 osób jest w trakcie badania. Łącznie pobraliśmy 208 próbek – poinformowała PAP pełnomocnik ds. badań i rozwoju NIZP-PZH Anna Dela. Dodała, że żadnych badań komercyjnych laboratorium nie wykonuje. Na chwilę obecną nie ma zarejestrowanych przypadków zarażenia koronawirusem.

We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech. Dziewięć zgonów zanotowano dotąd w Lombardii, a dwa w Wenecji Euganejskiej – te dwa regiony na północy są ogniskami koronawirusa. Liczba osób zarażonych w całym kraju wynosi 322, a w ciągu niecałej doby zmarły 4 osoby.

AB, PAP

Aktualizacja 26 lutego 2020 (15:31)