logo

Nowy Jork: Głosowanie korespondencyjne w prawyborach

Czwartek, 9 kwietnia 2020 (08:11)

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wydał w środę zarządzenie uprawniające do głosowania w prezydenckich prawyborach drogą korespondencyjną.

Podkreślił, że mieszkańcy stanu nie powinni stać w obliczu wyboru między zdrowiem a obowiązkiem obywatelskim.

Prawybory w stanie Nowy Jork miały się odbyć 28 kwietnia, ale z powodu pandemii koronawirusa zostały przełożone na 23 czerwca. Wybory prezydenckie odbędą się w USA 3 listopada.

 Andrew Cuomo uzasadniał swą decyzję o możliwości głosowania drogą pocztową kolejkami do urn wyborczych, jakie widział w telewizji podczas prawyborów w innych stanach. Wskazał też na zbyt duże ryzyko dla zdrowia publicznego.

Gubernator podjął tę decyzję, kiedy w mediach pojawiły się relacje z wtorkowego głosowania w prawyborach w stanie Wisconsin. Towarzyszyły temu długie kolejki, a z powodu braku pracowników komisji wezwano do lokali wyborczych w zastępstwie funkcjonariuszy Gwardii Narodowej.

Sąd Najwyższy stanu Wisconsin nie zgodził się na przełożenie głosowania na czerwiec, kiedy – zdaniem demokratycznego gubernatora Tony'ego Eversa – pandemia mogłaby osłabnąć. Uprawniona do zmiany terminu kontrolowana przez Republikanów legislatura stanowa nie miała takiego zamiaru. Nie przystała też na głosowanie korespondencyjne.

Prawo stanowe Nowego Jorku wymaga od wyborców uzasadnienia, dlaczego nie mogą głosować osobiście. Dopuszczalne przyczyny odstępstwa to m.in. nieobecność w stanie w dniu wyborów, tymczasowa lub trwała choroba lub niepełnosprawność.

Media podkreślają, że nie jest jeszcze jasne, czy zarządzenie gubernatora zobowiązuje do automatycznego wysyłania kart do głosowania zarejestrowanym wyborcom drogą pocztową. Nie wiadomo też, czy termin ich składania zostanie przedłużony.

 

 

AB, PAP

Aktualizacja 9 kwietnia 2020 (08:22)